Sponsoring sportowy

Jak stworzyć ofertę sponsoringu sportowego – cz. 1 – Najważniejsze pytanie

Dla wielu sportowców oraz klubów sportowych pozyskanie sponsorów, którzy zapewnią stabilność finansową jest jednym z priorytetów na liście zadań.
Gdzie szukać sponsorów, jak zwrócić ich uwagę, co napisać ofercie sponsorskiej? Te pytania zadaje sobie wiele osób zaangażowanych w sport wyczynowy i amatorski. Potwierdzają to statystyki. Zapytania o sposoby pozyskiwania sponsorów i tworzenie oferty sponsorskiej należą do jednych z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google na całym świecie.

Po pierwsze, jeśli chcesz znaleźć sponsora, najpierw musisz zadać sobie ważne pytanie: Co chcę (chcemy) osiągnąć poprzez sponsoring?
Pieniądze na działalność i rozwój – to odpowiedź najbardziej oczywista. Ale czy jedyna? Czy pieniądze to jedyne czego możemy oczekiwać od sponsora? Zdecydowanie nie. Przyjrzyjmy się innym możliwościom.

Zanim poprosisz o pieniądze sprawdź czy twój potencjalny sponsor ma w ofercie produkty lub usługi, których potrzebujesz. Jeśli tak, to możesz poprosić o wsparcie rzeczowe lub zniżkę. W ten sposób zabezpieczysz potrzeby w tym obszarze bez konieczności wydatkowania własnych środków.

Kolejnym, nieoczywistym i bardzo niedocenianym możliwym wkładem sponsora jest dostęp do jego bazy klientów. Jest to szczególnie cenny zasób dla klubów sportowych w przypadku relacji na poziomie lokalnym. Jeśli twój klub osiąga przychody z wynajmu swoich obiektów lub członkostwa, to zastanów się czy wśród klientów twojego sponsora nie ma także twoich potencjalnych klientów. Być może twój sponsor pomoże ci dotrzeć do nowych klientów na twoje usługi poprzez własne kanały komunikacji. Szczególnie dzisiaj, kiedy pozyskiwanie danych osobowych staje się coraz trudniejsze, każda możliwość dotarcia do potencjalnych odbiorców wydaje się nieoceniona.

Kolejnym obszarem współpracy są wszelkie wydarzenia (eventy). Czy twój sponsor organizuje imprezy, w których mógłbyś uczestniczyć ty lub twój klub? Dodatkowo, kluby dysponujące własną infrastrukturą mogą zaprosić sponsora do organizacji wydarzenia w ich obiekcie. Taka współpraca jest korzystna wizerunkowo (i nie tylko) dla obu stron.

Jak widać jest wiele możliwości współpracy z potencjalnym sponsorem i nie zawsze musi to być tylko wsparcie finansowe. Warto jednak pamiętać, że te dodatkowe obszary są możliwe do wykorzystania tylko w sytuacji, kiedy sportowiec lub klub oraz sponsor podzielają te same wartości. Dobrze wybrany sponsor potrafi otworzyć więcej drzwi niż taki, który ma niewiele wspólnego z osobą sportowca lub klubem.

Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań sponsora warto dokonać refleksji odnośnie własnych potrzeb i oczekiwań odnośnie współpracy. To jest zdecydowanie pierwszy krok do udanego sponsoringu. Dopiero po jego wykonaniu można przystąpić do kolejnego na drodze do nawiązania współpracy z potencjalnym sponsorem.

Współpraca ze sponsorem – poradnik:

Część 1: Jak przygotować ofertę sponsoringową – oczekiwania wobec sponsora

Część 2: Jak przygotować ofertę sponsoringową – audyt sponsoringowy

Zdjęcie: ©Werg/Fotolia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.