Wag the Dog

„Dlaczego pies macha ogonem? Bo jest mądrzejszy niż ogon. Gdyby ogon był mądrzejszy, machałby psem.”

W latach 50-tych ubiegłego wieku dr Donald Hebb (katedra psychologii Uniwersytetu McGill w Kanadzie) prowadził – finansowane przez CIA – badania na wpływem izolacji na podatność na techniki „prania mózgu”.

Wyniki tych badań jednoznacznie pokazują, że po okresie izolacji ludzie wykazują wzmożone zapotrzebowanie na zewnętrzne impulsy i stymulację. To zaś czyni ich wyjątkowo podatnymi na wszelkie sugestie.

Innymi słowy, intensywna izolacja pozbawia człowieka zdolności do normalnego rozumowania i czyni go bardziej podatnym na manipulację.

Oficjalnie badania miały na celu wypracowanie metod uodparniania amerykańskich żołnierzy i szpiegów podczas zimnej wojny na wypadek złapania przez sowiecki kontrwywiad. Prawdziwym celem było jednak wypracowanie nowych, skutecznych sposobów tortur. Cel osiągnięto. Badania dr. Hebba rozwinął później jego kolega po fachu, dr Ewen Cameron i tak powstał specjalny podręcznik Kubark dla prowadzących przesłuchania.

Oczywiście siedząc w domowej izolacji (kwarantanna, przymusowe home office czy w dobrowolne odosobnienie) ludzie nie doświadczają tak intensywnej deprywacji, jak w eksperymentach Hebba czy podczas brutalnych „terapii” Camerona.

A jednak jest to forma odcięcia od dotychczasowego życia, pełnego różnych bodźców, chociażby w zakresie rozrywki czy kontaktów międzyludzkich. Dodatkowo jest to doprawione mieszanką strachu i niepewności (tak jak zaleca podręcznik Kubark) o zdrowie swoje i rodziny, sytuację ekonomiczną etc. Większość osób radzi sobie z tym źle, o czym alarmują psychologowie i potwierdzają badania przeprowadzane wśród Polaków (np. cykliczne badanie poziomu stresu na panelu Ariadna).

Dlatego nie powinien dziwić nagły wzrost popularności rozmaitych teorii spiskowych, np. o śmiercionośnej technologii 5G i depopulacji przy pomocy obowiązkowych szczepień.

Niektórych dziwi, że szczególnie rośnie ich popularność wśród artystów. Mnie nie. Artyści to osoby na co dzień przyzwyczajone do nadzwyczaj intensywnego życia. Andrzej Krajewski zauważa celnie w swoim felietonie, że „nagle przyszła pandemia i rządy zamknęły artystyczną menażerię w domach” (działanie szybkie, gwałtowne jest również zgodne z zaleceniami podręcznika Kubark). Ich izolacja musi być bardziej dotkliwa niż w przypadku zwykłego obywatela. Efekt? Ostatnia seksualna „twórczość” Leszka Możdżera czy wypowiedzi Edyty Górniak na temat szczepień.

Nie wolno zapominać też o aspektach ekonomicznych. Nawet jeśli utrata dochodów nie jest jeszcze powszechnym zjawiskiem, to jest to jeden z silnie odczuwanych lęków w obecnej sytuacji.

W czasie wielkiego kryzysu w latach 30. XX w. prezydent USA Theodore Roosevelt zauważył, że kiedy człowiek traci pieniądze, jest jak zraniony wąż i atakuje z prawa i z lewa wszystko, winne czy niewinne, co w jego umyśle wzbudza cień podejrzeń.

To również sprzyja wzrostowi atrakcyjności prostych rozwiązań. A takich właśnie dostarczają samozwańczy guru, liderzy altmedu oraz wszelkiej maści ekstremiści. To jest ich 5 minut i wykorzystują je naprawdę dobrze. Wystarczy popatrzeć na rosnącą popularność ekstremalnie prawicowych programów internetowych w USA, zwykle popierających politykę Donalda Trumpa.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *